http://www.gazdasaghaza.hu http://www.fmkik.hu  

Ötletfal

Regisztráció Belépés

(Az ötletfal használatához kérjük lépjen be!)

Vissza

Hozzászólások

kukucska
2015. 02. 04. 11:40
@nerati: és még (igaz nem csak télire): zárd el rendesen a csapot, lehetőleg zuhanyozz, ne teli kádban fürödj minden nap, kapcsold le magad után a lámpát stb. Kinek vannak még ötletei?
nerati
2015. 02. 04. 09:41
Pénztárca és környezetkímélő tippek télire:

- Az elektromos készülékeket használaton kívül áramtalanítani kell, mert a készenléti, úgynevezett Standby mód is növeli a számlánkat. Segítség lehet az időzíthető konnektorok beszerelése, illetve a 4-5 konnektort működtető főkapcsoló használata. Egy gombnyomással kiiktathatjuk a nem használt berendezéseket.
- A mosógépet, mosogatógépet akkor indítsuk el, amikor teljes kapacitással képes működni!
- A házban vegyük lejjebb a fűtésszabályzót, nem kell azt gondolni, hogy ha egy-két fokkal hűvösebb lesz, akkor fagyoskodni fogunk. Sok háztartásban 22-23 fokra van beállítva a fűtés, holott kényelmes, meleg ruházatban 20-21 fok hőmérsékletben is komfortosan érezhetjük magunkat. Nagyon hasznos beszerezni az időzíthető termosztátot is, hiszen nem kell feleslegesen fűteni a lakást, elég, ha akkorra meleg lesz, mire mi hazaérünk.
- A nyílászárókat nézessük át szakemberrel, lehetőség szerint minél hatékonyabb szigetelési módot válasszunk az ablakkeretekhez!
- Téliesítsük a drapériákat is!A hideg hónapokban érdemes szőnyegeket leteríteni a padlóra, mert meleg érzetről biztosít bennünket, továbbá a függönyöket is lecserélhetjük erősebb szövésű, vastagabb drapériákra, ezáltal az ablakon át bejövő hideget is mérsékelni tudjuk!
- Amikor nem kell nagy fény, akkor használjunk gyertyát kis lámpa helyett! Kellemes hangulatot teremt!
Tudatoslány
2014. 10. 15. 09:32
A fel-le kapcsolgatás rövidíti izzó élettartamát egy energiatakarékos izzónak. Több áramot fogyaszt ilyenkor, az első másodpercekben kb 6-10 percnyi áramot is. Ezért nem célszerű kapcsolgatni, mert többet is fogyaszt, és az izzó élettartama is rövidül. Arról nem is beszélve, ha felkapcsolsz egy energiatakarékos izzót, akkor az lassabban ad megfelelő fényt. Ezért sem célszerű spájzba, wc-be, hasonló helyekre tenni, mert mire látnál is bármit a fényénél, addigra le is kapcsolod...
Ami az ilyen helyekre jó, az a halogén izzó, azt kapcsolgathatod nyugodtan. A hagyományoshoz képest ez is energiatakarékos. Ha pedig irányított fényre van szükséges, akkor a ledes a legjobb választás. Ez a legtakarékosabb a hagyományoshoz képest, akár 70-80%-kal kevesebbet fogyaszt és nagyon hosszú az élettartama (10 év akár). Mondjuk a hátránya, hogy fokozatosan gyengül a fénye. Az a legjobb, ha tudatosan, a megfelelő helyre megfelelő energiatakarékos izzót vásárolsz, akkor tudsz a legtöbbet spórolni.
mistic
2014. 10. 14. 20:34
@nerati: tapasztalatom szerint teljesen mindegy, de valaki szerint hamar tönkremegy ha sokszor kapcsolgatod :) szerintem nem :) már 4 éve jól bírják :))
nerati
2014. 10. 02. 16:31
Ki tud erre választ:
igaz az, hogy energiatakarékos izzót csak olyan helyre érdemes tenni, ahol ha felkapcsolom, biztos hogy legalább negyed órán át égetem a lámpát? Tehát pl spájz, wc, hasonló helyekre jobb a hagyományos izzó. Ez igaz lehet?
Ra's_al_Ghul
2014. 10. 02. 11:20
Sok helyen tanácsolják, hogy lehetőség szerint a házban lévő elektromos cuccokat a tévétől a routerig egy elosztóba csatlakoztassa az ember és ha elmegy otthonról, egy mozdulattal áramtalanítsa az egészet. Így ugye megspórolható a stand by mód fogyasztása. Mások szerint viszont a gyakori lekapcsolás csökkenti a készülékek élettartamát, így egyrészt pénzben sem járunk jól, másrészt több lesz a elektronikai hulladék is.
Elfogulatlan szakértők talán igazságot tudnának tenni, de olyanok meg gyakorlatilag nincsenek.
Addig is ha mást nem, a villanyt kapcsoljuk le magunk után :-)
jb
2014. 10. 01. 09:09
Én például a szemetes zacskók terén takarékoskodom, mégpedig oly módon, hogy összegyűjtöm a vásárlásnál kapott nejlon szatyrokat és vagy újra használom a következő vásárlásnál, vagy szemetes zacskó lesz belőle.
kapcs
2014. 09. 25. 13:08
Egészen kicsi odafigyeléssel is sokat tehetünk, akár egy egyszerű bevásárlásnál, ha nem kérünk műanyag szatyrot a boltban, hanem már felkészülten, saját vászontáskát, kosarat viszünk magunkkal.
Vízzel és energiával is spórolhatunk, ha például tea készítésekor csak annyi vizet melegítünk, amennyire szükségünk van.
Liza
2014. 09. 25. 13:01
Van ez az oldal, sok infóval a Szedd magad! akciókról: http://kornyezettudatoselet.hu/szedd-magad
Liza
2014. 09. 25. 12:59
A Szedd magad! akciók is nagyon jók és tudatosak is! Mi megyünk almát, meggyet szedni minden évben, de szinte bármilyen gyümölcsöt vagy zöldséget is lehet így. Olcsóbb is, mert a termelőtől veszed és magad szeded, nincs szállítás, csomagolási költség, viszont frissen szedett gyümölcsöd lesz :) Arról nem is beszélve, ha többen mentek, szórakoztató is :)
kekzold
2014. 09. 25. 10:13
Közeledik a tél, figyeljünk a fűtésre! Nagyon sokat túlfűtik a házukat / lakásukat, és rövid ujjúban vannak otthon. Az ajánlott hőmérséklet nappalra 21 fok, és éjjelre mi még lejjebb is szoktuk állítani a fűtést 19 fokra. Sokkal jobbakat alszunk így!
mohamed20
2014. 09. 24. 16:12
A házi brikettáló nekem is bevált!
Akcent
2014. 09. 24. 14:25
#kukucska hozzászólását kiegészítve: a vízzel történő spórolás egyik jó módja, ha a zuhanyzást választjuk a fürdéshez.
via: http://www.bien.hu/karrier-es-penzugyek/megtakaritas/igy-sporolhatsz-a-vizzel/115362
Akcent
2014. 09. 24. 14:25
#kukucska hozzászólását kiegészítve: a vízzel történő spórolás egyik jó módja, ha a zuhanyzást választjuk a fürdéshez.
via: http://www.bien.hu/karrier-es-penzugyek/megtakaritas/igy-sporolhatsz-a-vizzel/115362
Tudatoslány
2014. 09. 24. 14:22
Minden ilyen fórumon azt lehet hallani, hogy kapcsold le a villanyt, ne folyasd a vizet fogmosás közben, stb, stb.
De gondoljatok bele, tiszta vízzel húzzuk le a wc-t, naponta többször. Micsoda pazarlás, belegondolni is szörnyű. Közben már remek szürkevíz visszaforgató rendszereket is feltaláltak, a tusolóvizet, kézmosásnál használt vizet összegyűjtő rendszer, amit a wc lehúzásánál újra lehet hasznosítani, vagy a száraz toalettek, egyéb vízönellátó rendszerek. És még több más megoldás is létezik, persze, a törvény egy részét tiltja is...
zöld lovag
2014. 09. 23. 22:30
Használd ésszerűen és figyelmesen. Ha kell, világíts, de ha nem, tényleg kapcsold le. Szerintem ez a legfontosabb tipp, hogy figyelj oda mit teszel. A zsebedet sem vágod ki, hogy folyjon belőle az aprópénz. :-), vagy ha lyukas, bevarrod, vagy mi... A fölöslegesen izzó lámpa, meg a fölöslegesen folyatott víz, meg a fölösleges minden energia... pont ilyen.
szellőlány
2014. 09. 23. 14:42
Nálunk sok mindent meg kell még tanulni, de igyekszünk odafigyelni: energiatakarékos izzókat használunk, lecsavarjuk a fűtést napközben, szelektíven gyűjtjük a szemetet. Azt tapasztalom, hogy tudatosan, és egy kis odafigyeléssel mindennapi rutinná tudjuk tenni ezeket a dolgokat.
kukucska
2014. 09. 23. 13:13
Én a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb megoldást választom: ha elhagyok egy helyiséget, ahol égett a lámpa, akkor lekapcsolom. Amíg szappanozom magam, addig nem folyatom a vizet (fogmosásnál szintén). Nyáron, mikor elhagyom a lakást, akkor minden ablakot bezárok, redőnyöket félárbócra engedem, így mikor délután hazaérek, egész hűvös van a lakásban. TV nem megy feleslegesen, ha senki sem hallgatja/nézni. Lehet ezt még sorolni sokáig, a lényeg, hogy egy kis odafigyeléssel rengeteget tehetünk mi magunk is a környezetünk megóvása, a takarékoskodás érdekében.
Zolika
2014. 09. 16. 14:16
Brikettáló otthonra
Kicsit fura volt elsőre, de megért egy próbát: vettem egy házi brikettálót. A vaterán lőttem ki, szállítással együtt összesen volt 9 000. Gondoltam az otthon keletkező papírral így kezdek valami mást. Eddig bejött, bár eleinte kicsit munkaigényesnek tűnt az előkészítés, "gyártás". Most, hogy már az első briketteket eltüzeltem egyre nő a jóérzés és a biztonságtudat - ha elfogyna a fa. gondoltam közreadom, hátha másnak is van tapasztalása ilyenről.
gazdhaza2024
2014. 08. 11. 11:40
Miről szól a téma?
a. Te hogy csinálod?
b. Hogyan takarékoskodjak a vízzel/ a gázzal/ az árammal?
c. Hogyan hűtöm a lakást nyáron/hogyan fűtöm télen, takarékosan?
Tedd fel kérdéseidet, mondd el a véleményed, oszd meg ötleteidet, tapasztalataidat!